Interakce mezi řidičem a vozidlem

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Interakcia medzi vodičom a vozidlom
Anglicky: Interaction between the driver and the vehicle
Německy: Interaktion Fahrer – Fahrzeug

Vymezení pojmu

Interakce mezi řidičem a vozidlem by měla být realizována bez rizika distrakce, přetížení informacemi nebo komplikacemi při manipulaci s ovládacími prvky. Zásady, které platí pro interakci řidiče se zobrazovacími a ovládacími prvky ve vozidle, jsou uvedeny v Doporučení evropské komise (Komise evropských společenství, 2008):

  • Řidič musí být schopen mít při interakci se systémem alespoň jednu ruku na volantu.
  • Systém nesmí vyžadovat dlouhé a nepřerušované sekvence činnosti, při které se vyskytuje vizuální i manuální aktivita.
  • Řidič by měl být schopen pokračovat v přerušené interakci se systémem v místě přerušení a na logickém místě.
  • Systém by neměl vyžadovat, aby řidič prováděl činnost náročnou na včasnost zadání informace.
  • Obsluha ovládacích prvků systému nesmí narušovat nebo omezovat ovládání prvků, vztahujících se k primární úloze řidiče (tj. řízení vozidla).
  • Řidič by měl mít možnost nastavit hlasitost zvukových informací. Dynamické vizuální informace, které nesouvisí s bezpečností jízdy, by měly umožňovat vypnutí nebo – pokud je riziko, že by mohly značně rozptýlit řidiče – by měly být automaticky vypnuty, když je vozidlo v pohybu.

U některých úkonů je vhodné, aby byl řidič informován o jejich provedení. V těchto případech Doporučení evropské komise (Komise evropských společenství, 2008) uvádí zásady pro reakci systému na dvou úrovních: Na úrovni ovládacího prvku (např. změna pozice tlačítka, zvukový signál); na úrovni dialogu (reakce systému na zadání řidiče).

Řidiči by měly být předávány všechny informace o současném stavu a poruše systému, které mohou mít dopad na bezpečnost. Snahou telematických systémů je odvodit záměr řidiče z údajů poskytovaných vozidlem, případně v kombinaci s dopravním prostředím.

Odkazy

Färber, B., & Färber, B. (2003). Auswirkungen neuer Informationstechnologien auf das Fahrerverhalten. Heft M 149. Bergisch Gladbach: BASt