Kongesce

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Kongescia
Anglicky: Congestion
Německy: Stau

Vymezení pojmu

Dopravní kongesce (taktéž se používá termín dopravní zácpy) je charakterizována jako způsob kolektivního pohybu motorových vozidel. Kongesce jsou důsledkem rozporu mezi aktuální intenzitou dopravního proudu a kapacitou silniční komunikace. Dopravní kongesce přináší ekonomické nevýhody a ztrátu času uživatelů silničního provozu. Celková velikost kongesce zaujímá počet vozidel, které se nacházejí v regionu kongesce. Pro moderní společnost je důležitá průjezdná doprava bez kongesce. V minulosti bylo v psychologii popsáno chování davu Le Bonem. Mesken (2006) říká, že během interakce více účastníků dopravního provozu se vždy objevují emoce. Proto minimalizací kongesce nelze předcházet vzteku na silnicích. Lepší strategií je snaha o vytvoření více předvídatelného systému – snaha o trvale udržitelnou bezpečnost. Ta limituje agresivní chování; redukuje totiž počet interakcí mezi uživateli dopravy.

Konflikty při použití silnic vytvářejí hlavní problém – dopravní kongesci. Vyvstává zde však paradox. Pokud se staví více silnic a investuje se plocha pro vytvoření dopravní infrastruktury, objevuje se více uživatelů silničního provozu, kteří začnou tyto nové kapacity využívat, a objevují se větší kongesce. Vznik kongesce je podmíněn souběhem několika příčin. Kongesce většinou vznikají právě tam, kde se obvykle poměrně náhle jistý dopravní proud dostane do oblasti s výrazně nižší dopravní kapacitou. Generátory kongesce se mohou rozdělovat do tří oblastí. První oblastí jsou převážně technické generátory, např. zúžení vozovky či zhoršení její kvality. Druhou oblastí jsou řídicí generátory. Mezi ty patří nedostatečně adaptivní řízení dopravy v kritickém místě. Třetí oblastí jsou administrativní generátory kongesce, pozdní nebo vůbec nezavedené omezení dopravní rychlosti v případě potřeby. Mechanismus vzniku kongescí není příliš jednoznačný. Při kongescích vznikajících působením administrativních generátorů je výrazně omezena rychlost. Část řidičů pak omezení respektuje, ale část zpomalí až s odstupem. Záleží na osobnosti řidičů, jak v takovýchto případech zareagují. Tyto kongesce se často rychle rozplynou. Působení lidského faktoru v takovýchto podmínkách je i nadále třeba podrobit zkoumání. Účinky kongesce lze rozdělit dle typu zařízení infrastruktury do dvou druhů. Úzkoprofilová kongesce se projevuje na silničních křižovatkách, železničních stanicích, v přístavech a na letištích. Vysoké nároky na účastníky silničního provozu jsou vyvolány kapacitou a dobou strávenou v provozu, která je závislá na zatížení zařízení. U tohoto typu kongesce nejsou podstatné ujeté kilometry vozidel. Účinky úzkého profilu (hrdla) v silniční dopravě jsou nejvíce patrné ve městských sítích. Proudová kongesce se vyznačuje převýšením přepravními kapacitami linek. Na makroúrovni může být tento typ kongesce snadno popsán diagramy rychlosti a proudu. Mikrosimulační modely čelí námitce částečně na sobě závisející vzájemné rychlosti vozidel. V městských sítích a v případech blokovaných přístupových pruhů na silnicích vyššího řádu čelí obecně reálná dopravní síť směsi vzájemné kongesce úzkého profilu a proudu.

Primárními následky jsou ztráty dopravního výkonu a komfortu v dopravě. Za sekundární následky pokládáme nehody. Faktor zpomalení dopravy uvnitř měst nastává v kongesci vždy. Pokud se zpomalí rychlost na 5 km/hod ve městě, zahrne několik set vozidel a při odstupu 3 až 4 m trvá 25 až 40 minut, než se rozplyne. Důsledkem kongescí je značný nárůst ekonomické náročnosti dopravy, prodloužení časů strávených v dopravě, psychická i fyzická únava řidičů i cestujících, nárůst ekologického zatížení okolí a nárůst nebezpečí dopravních nehod. Kongesce je ovlivněna také psychosociálními aspekty v dopravě. U profesionálních řidičů dopravních prostředků lze najít koincidenci mezi stresujícími psychosociálními pracovními podmínkami a dopravní kongescí. Zvyšuje pracovní nároky, nelze ji kontrolovat a může přispívat k napětí mezi požadavky na profesionální řidiče a požadavky cestujících na dodržování jízdního řádu. Byl dokázán vyšší krevní tlak, somatické symptomy a negativní nálada u účastníků dopravního provozu v kongesci oproti účastníkům běžného provozu. Byly objeveny osobnostní proměnné (např. locus of control) a situační faktory (např. volby osob), které ovlivňují efekt dopravní kongesce na stres. Dopravní kongesce také může redukovat procento vnímané kontroly nad prostředím, protože redukuje volnost v dovednostech řízení. Brookhuis et al. (2009) představují tzv. asistenta kongesce. Jde o systém, který kombinuje znaky varování před kongescí (akustické varování) a stop n’ go systémem (automatický akcelerátor a brždění během kongesce. Jedná se o jednu z možností, jak zlepšit vztah člověka k percepčně i motoricky náročné situaci během kongesce.

Další související pojmy

Neprůjezdnost, dopravní zácpy.

Odkazy

http://pernerscontacts.upce.cz/12_2008/melichar.pdf