Ovlivnění drogou

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Ovplyvnenie drogou
Anglicky: Influence of drugs
Německy: Einfluss von Droge

Vymezení pojmu

Řízení vozidla pod vlivem návykových a omamných látek je zakázáno. Návykovými látkami rozumíme omamné látky a psychotropní látky uvedené v přílohách č. 1 až 7 zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách, a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů. V rámci přestupků řízení vozidla pod vlivem návykové látky jsou sledovanými návykovými látkami zejména 9-THC, methamfetamin, amfetamin (pervitin), 3,4–methylendioxymethamfetamin, morfin, kokain, benzoylekgonin, cannabis (marihuana, hašiš, hašišový olej).

Marihuana a hašiš obsahují stejnou účinnou látku, THC. Tyto drogy prodlužují reakční čas a oslabují krátkodobou paměť. U řidiče zhoršují schopnost řídit motorové vozidlo minimálně na deset hodin po požití, někdy však i na několik dní či týdnů. V pokusech na trenažérech se prokázala zhoršená schopnost řídit až dvacet čtyři hodin po vykouření jedné cigarety marihuany. Řidič pod vlivem této látky působí ospalým dojmem, reaguje zpomaleně, je nepozorný, přehlíží dopravní značky, nerespektuje chodce na přechodech, mění bezdůvodně rychlost vozidla. Hrozí mu zvýšené riziko oslnění kvůli rozšíření zornic. Toxický efekt trvá minimálně dvě hodiny, mění se vnímání, cítění i myšlení, dochází ke ztrátě orientace, zejména v čase a místě (Kubánek & Polívka, 2010).

Metamfetamin (pervitin) a amfetamin působí dvoufázově. Nejdříve řidiče aktivují, takže může řídit po dlouhé hodiny, aniž by se cítil unavený. Poté však nastává hluboký útlum, kdy může řidič snadno usnout nebo reagovat extrémně zpomaleně. Tyto látky jsou někdy zneužívány řidiči nákladních automobilů pro udržení bdělosti. Jejich dlouhodobé užívání však může způsobit poruchy myšlení, emotivity a rozhodování. Řidiči pod vlivem pervitinu často více hazardují a přeceňují své řidičské schopnosti. Ztrácejí smysl pro realitu, snáze jsou oslnění. Příliš vysoká dávka se projevuje zvýšenou aktivitou, podrážděností, nervozitou, případně úzkostí (Kubánek & Polívka, 2010).

Opiáty (např. heroin) působí na řidiče tlumivě a prodlužují jeho reakční čas. Schopnost řídit je výrazně oslabena i v období odvykání. Tyto látky tlumí duševní aktivitu, zpomalují motoriku a zužují zornice. Řidič pak hůře vidí za šera, je euforický, má povznesenou náladu, zvýšený krevní tlak, zrychlený pulz, zvýšenou frekvenci dýchání (Kubánek & Polívka, 2010).

LSD a jiné halucinogeny (např. lysohlávky) vyvolávají halucinace (poruchy vnímání), což je naprosto neslučitelné s řízením. Mohou řidiče negativně ovlivňovat i více než dvanáct hodin po požití. Vedou až k naprosté ztrátě pozornosti, koordinace, způsobují halucinace, později mohou způsobovat nebezpečné flashbacky. Uživatel může cítit třes, může se chovat dezorientovaně, mít potíže s mluvením, zvýšenou aktivitu, změny nálady a motorické koordinace (Kalina et al., 2003).

Organická rozpouštědla (např. toluen) a jiné těkavé látky jsou nejčastěji zneužívány v dětství a dospívání, protože jsou snadno dostupné a levné. Jejich účinek značně zhoršuje vnímání a myšlení. Způsobují přeceňování vlastních schopností, poruchy koordinace, pozornosti, opožděné reakce, snění a ospalost. Vedou k halucinacím, bolestem hlavy, zmatenosti, nevolnosti, samovolným pohybům. Mohou způsobit smrtelné problémy s dýcháním. Rovněž poškození orgánů uživatele může být nevratné (Chmelík, 2009).

Vliv kokainu na řízení i doba jeho účinku jsou značně individuální. Tato droga zvyšuje sebedůvěru řidiče. Kokain působí dvoufázově. Ve fázi útlumu zvyšuje riziko usnutí za volantem a zpomaluje reakce. Ve fázi aktivace stimuluje aktivitu řidiče a zvyšuje jeho sebedůvěru. Takový řidič si pak všímá i naprosto nedůležitých podnětů, které zaregistruje, má vybičované smysly, avšak není schopen odlišit podstatné od nedůležitého. Řidič pod vlivem kokainu jede zpravidla rychle, má zhoršenou pozornost a rozšířené zornice, díky čemuž je velmi citlivý na oslnění (Chmelík, 2009).

Další související pojmy

Agresivita při řízení, silniční vztek, bezohlednost.

Odkazy

http://www.12bodu.cz/bodovany-prestupek-125c-1c.html
http://www.adiktologie.cz/cz/articles/detail/68/4675/Rizeni-pod-vlivem-navykovych-latek-nove-stanovene-limitni-hodnoty-u-nelegalnich-drog
http://www.dopravni-pravo.cz/trestne-ciny/
http://www.epravo.cz/top/clanky/ohrozeni-pod-vlivem-navykove-latky-v-judikature-nejvyssiho-soudu-94013.html
http://www.policie.cz/clanek/zverejnene-informace-2014-ohrozeni-pod-vlivem-navykove-latky.aspx