Ovlivnění léčivem

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Vplyv liekov
Anglicky: Being under the influence of medication; being impaired/intoxicated
Německy: Einfluss von Arzneien

Vymezení pojmu

V zákoně č. 361/2000 Sb., v § 5. odst. 2 c) je uvedeno, že řidič nesmí řídit vozidlo, jestliže je jeho schopnost k řízení vozidla snížena v důsledku jeho zdravotního stavu. Pacienti s duševními poruchami uvedenými ve vyhlášce č. 277/2004 Sb., o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel, užívající nejrůznější psychofarmaka (neuroleptika) bývají svým ošetřujícím lékařem poučeni, že nesmí řídit motorová vozidla a obvykle je jim z tohoto důvodu odňato řidičské oprávnění.Mnoho řidičů si však neuvědomuje, že i léky na běžné nemoci, kterými trpí poměrně hodně lidí, mohou ovlivňovat způsobilost k řízení motorových vozidel (např. prostorové vnímání, kognitivní a reakční schopnosti) či zhoršovat odhad situace na silnici.

V minulosti byly všechny léky, které jen částečně mohly ovlivňovat pozornost pacienta, označeny varovným piktogramem (červeným trojúhelníkem), upozorňujícím pacienta, že jejich užívání může mít negativní vliv na lidské schopnosti, pozornost a vnímání, přeneseně i na řízení motorových vozidel. Nyní jsou tyto informace uváděny pouze velmi drobným písmem v příbalovém letáčku, který však mnoho pacientů nečte a spolehne se na informaci o užívání, kterou obdrží od lékaře či lékárníka.

Veškeré léky na spaní (hypnotika), uklidňující léky (anxiolytika), léky působící proti úzkosti (antifobika), léky povolující svalové napětí (myorelaxancia), velmi často užívané léky proti bolesti (analgetika), proti stále se zvyšujícímu počtu nejrůznějších alergií (antihistaminika), léky užívané k léčbě arteriální hypertenze (antihypertenziva) či léky užívané při léčba Parkinsonovy choroby (anticholinergika) ovlivňují kvalitu činnosti mozku (Hynie, 1998). Všechny tyto léky výrazně působí na schopnost bezpečně řídit motorové vozidlo, včetně schopnosti udržet je ve směru jízdy, dodržovat stálou rychlost, brzdit v bezpečné vzdálenosti, rozlišovat světelné návěstí a věnovat pozornost proměnám periferie zrakového pole (Winter, 1989). Některé látky obsažené v běžných lécích mohou vyvolávat útlum a z něj vyplývající zpomalené reakce, neschopnost soustředění a nepozornost, či naopak excitaci a agresivnější chování neodpovídající danému podnětu.

Podobné je tomu i v případě běžně konzumovaného kofeinu v kávě, který v přiměřeném množství pomáhá udržovat řidičovu bdělost, ale v momentu, kdy opadne doping kofeinem (např. při dlouhé jízdě na dovolenou bez patřičného odpočinku), dostaví se vyčerpání a řidič může zkolabovat.

V posledních letech se rozšiřuje množství pacientů s chronickou bolestí (neonkologickou – např. těžké bolesti bederní páteře; nebo onkologickou či stavy po traumatech míchy), u nichž lékaři stále častěji užívají implantabilní systémy pro intraspinální podávání opioidů a dalších látek působících analgezii a přinášející výraznou úlevu od bolesti (Ševčík, 2007). Používání spinálních pump zvyšuje rozsah denních aktivit pacienta a léčba má pozitivní vliv na celkovou kvalitu života. Nicméně je třeba takové pacienty informovat, že tato léčba může mít vliv na ovládací schopnosti potřebné pro bezpečné řízení motorových vozidel. Česká lékařská společnost vydala dne 13. 12. 2013 stanovisko (Mlčoch, 2014) v němž se uvádí:

„Samotná léčba chronické bolesti opioidy není důvodem k odebrání řidičského průkazu ani k nařízení přezkumu způsobilosti pacienta řídit motorové vozidlo. Nezbytné je individuální posouzení každého případu. Omezení řízení je nutné po dobu nejméně 5 dnů od zahájení léčby opioidy nebo změně celkového stavu či změně medikace. Nejde tedy ani o trvalé, ani o dlouhodobé omezení pacienta ve způsobilosti řídit motorová vozidla, které podléhá ohlašovací povinnosti.“ Vyslovený zákaz řízení motorových vozidel se týká především přípravků na předpis, např. léků na spaní (např. Zopitin), antidepresiv, léků užívaných při epilepsii, léků na centrální nervovou soustavu (např. Diazepam, Apaurin, Haloperidol v začátcích léčby).

Mezi nevhodné (ne vždy přímo zakázané) medikamenty z pohledu řízení motorových vozidel však patří třeba i přípravky proti alergiím, volně prodejné léky na kašel nebo proti bolesti; také kapky do očí mohou býti pro řidiče nebezpečné. V případě způsobení dopravní nehody pod vlivem některých běžně užívaných léků mají pojišťovny právo vymáhat škody, kterou za viníka zaplatily.

Další související pojmy

Vliv návykových látek.

Odkazy

Léky za volantem: Kromě nehody hrozí i milionové úhrady
Berete léky na kašel nebo alergii? Možná byste neměli řídit!