PASS

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: PASS
Anglicky: PASS
Německy: PASS

Vymezení pojmu

Model PASS vznikl v rámci závazku Evropské unie snížit do roku 2010 počet obětí dopravních nehod na evropských silnicích o polovinu. V rámci sekcí dopravní psychologie v profesním svazu německých psychologů byl v roce 2004 založen „kulatý stůl“ s cílem navrhnout rámcový model pro budoucí sjednocení systému řidičských oprávnění v členských státech EU. Tím se mají vzájemně přiblížit současné velmi rozdílné národní systémy řidičských oprávnění a zároveň zlepšit dopravní bezpečnost. Poznatky dopravní psychologie a dopravní medicíny je přitom zapotřebí v budoucnosti brát v úvahu mnohem více než dnes (Allhoff-Cramer, 2007). Dle členů kulatého stolu a pozdějších tvůrců modelu PASS tak výrazného snížení je možné dosáhnout, jestliže se bude nad rámec již plánovaných opatření využívat též znalostí a metod z oboru lékařství a psychologie. Realizace cíle EU je tak dle autorů možná pouze s pomocí interdisciplinární podpory dopravní psychologie a dopravního lékařství. Z tohoto důvodu by Evropská unie měla znalostí a potenciálu dopravní psychologie a dopravního lékařství využívat s mnohem větší intenzitou a zakotvit je ve směrnici týkající se získávání řidičského oprávnění – tzv. směrnice o řidičských průkazech (Allhoff-Cramer, 2007).

Ústředním pojmem modelu PASS je způsobilost k řízení, která vyjadřuje komplex duševních, tělesných, postojových a behaviorálních předpokladů řidiče pro bezpečné a partnerské vedení motorových vozidel. Model PASS směřuje k tomu, aby posílil individuální zodpovědnost řidiče za svou bezpečnost, ale i bezpečnost ostatních účastníků provozu.

PASS ale neřešil jen medicinsko-psychologické aspekty způsobilosti k řízení. Představil také komplexní řešení na úrovni primární, sekundární i terciární prevence. Mezi opatření modelu PASS na úrovni primární prevence patří například (Allhoff-Cramer et al., 2007):

  • Předškolní dopravněvzdělávací programy. Programy vzdělávání řidičů doplňkovými opatřeními.Prevence užívání drog a alkoholu v silničním provozu.Programy zaměřené na zvládání konfliktů.Posouzení tělesné způsobilosti dopravním lékařem před prvním udělením řidičského oprávnění skupiny C a pak ve stanovených intervalech.

Mezi opatření modelu PASS na úrovni sekundární prevence patří například intervenční opatření pro řidiče s tělesným omezením, pro řidiče trpící behaviorálními problémy spojenými s řízením nebo řidiče, jejichž chování se odchyluje od právních norem. Tyto opatření se musí lišit podle závažnosti problému. Cílem těchto opatření je zachování individuální způsobilosti k řízení a zamezení sankcí omezujících mobilitu. Model PASS také podporuje zavedení bodového systému (návrh byl zpracován na začátku nového tisíciletí, kdy ještě řada států tento systém neměla) v kombinaci s rehabilitačními programy (Allhoff-Cramer et al., 2007).

Opatření modelu PASS na úrovni terciární prevence vychází z předpokladu, že omezení mobility odnětím řidičského oprávnění jako formy potrestání řidiče je z hlediska systematických změn v postojích a chování řidiče neefektivní. Intervence (zejména specializované rehabilitační programy) ke zvýšení způsobilosti k řízení jsou založeny na řešení orientovaného přístupu a orientované na zdroje, které zdůrazňují potenciál jedince ke změně postojů a chování (Allhoff-Cramer et al., 2007).

Další související pojmy

Dopravněpsychologické vyšetření, rehabilitační programy, dopravní medicína.