Pravidla silničního provozu

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Pravidlá cestnej premávky
Anglicky: Road safety regulations
Německy: Verkehrsvorschriften

Vymezení pojmu

Pravidla silničního provozu představují soubor předpisů, které organizují provoz na pozemních komunikacích. Základním předpisem je zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), v aktuálně platném znění, k jehož provedení bylo vydáno několik vyhlášek v působnosti ministerstva dopravy, ministerstva vnitra, ministerstva zdravotnictví a dvě nařízení vlády. Zákon č. 361/2000 Sb. zapracovává příslušné předpisy EU a upravuje práva a povinnosti účastníků silničního provozu, pravidla, úpravu a řízení provozu na pozemních komunikacích, řidičská oprávnění a řidičské průkazy a působnost a pravomoci orgánů státní správy a Policie České republiky ve věcech provozu na pozemních komunikacích. Stanovuje povinnosti pro všechny účastníky silničního provozu obecně, speciálně pak pro řidiče motorového i nemotorového vozidla, řidiče tramvaje, učitele autoškoly a provozovatele vozidla. Jsou zde stanovena pravidla provozu a způsobu jízdy vozidel na pozemních komunikacích, pravidla pro pohyb chodců a cyklistů, pravidla pro přepravu osob a nákladu.

Dodržování pravidel silničního provozu je povinností všech účastníků silničního provozu, vyplývající z dopravních předpisů. Nedodržením těchto povinností se řidič může dopustit správního deliktu (přestupku) nebo závažnějšího trestného činu, který může mít za následek dopravní nehodu. Viník může být potrestán blokovou pokutou, přidělením příslušného počtu bodů v rámci bodového systému, pokutou ve správním řízení, trestem v trestním řízení nebo zákazem činnosti řízení vozidla.K porušování pravidel silničního provozu dochází z nedostatku informací, znalostí či řidičských dovedností, z nedbalosti nebo úmyslně. Podle Štikara, Hoskovce a Šmolíkové (2006) vznikne nezáměrná chyba selháním řidiče při jeho vnímání vnějších podmínek, které ovlivňují jednání. Záměrná chyba je vyvolána rozhodnutím reagovat na podnět jinak, než je žádoucí. Nezáměrná chyba je důsledkem nedostatečné informovanosti. Záměrná chyba je důsledkem aktivního rozhodnutí momentálně nemít na zřeteli podmínky prostředí.

Zatímco příčinou porušování pravidel silničního provozu u řidičů ve vyšším věku bývají deficity schopností, případně neaktualizované znalosti pravidel, u mladších řidičů je to spíše volní jednání.

Pravidla silničního provozu se vyvíjejí, reagují na zavádění nových technologií, zohledňují statistická vyhodnocování příčin a následků dopravních nehod a jejich následků, moderní architekturu dopravní cesty, technické prostředky řízení provozu a dohledu nad dodržováním pravidel. Technický a technologický pokrok na druhou stranu vede ke ztrátě některých znalostí a schopnosti jejich aplikace v běžné řidičské praxi; příkladem může být neznalost řízení provozu policistou či respektování pravidla přednosti vozidlu přijíždějícímu zprava.

Další související pojmy

Pravidla provozu na pozemních komunikacích.

Odkazy

Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, v aktuálně platném znění
Štikar, J., Hoskovec, J., & Šmolíková, J. (2006). Psychologická prevence nehod (Teorie a praxe).Univerzita Karlova:Praha