Profesionální řidiči

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Vodiči z povolania
Anglicky: Professional drivers
Německy: Berufskraftfahrer

Vymezení pojmu

Termín profesionální řidič není v zákoně přesně definován. Obecně se má za to, že profesionálním řidičem je ten, kdo má řízení motorového vozidla jako druh práce sjednaný v pracovní smlouvě nebo ten, pro něhož je řízení činností sjednanou v některé z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, včetně případů, kdy je řízení motorového vozidla implicitně zahrnuto do druhu práce, tj. je přímou součástí pracovních povinností zaměstnance. Za profesionální řidiče nejsou považování řidiči – referenti.

Za profesionálního řidiče je zpravidla považován řidič, který nesplňuje definici soukromého řidiče. Podle vyhlášky č. 277/2004 Sb., o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel, do kategorie profesionálních řidičů tedy patří řidiči, kteří řídí motorové vozidlo v pracovněprávním vztahu; řidiči, kteří užívají při jízdě zvláštního výstražného světla modré barvy; řidiči, u kterých je řízení motorového vozidla předmětem samostatné výdělečné činnosti; žadatelé a držitelé osvědčení pro učitele řidičů pro výcvik v řízení motorových vozidel; žadatelé a držitelé řidičských oprávnění skupin C, C + E, D, D + E, T a podskupin C1, C1 + E, D1, D1 + E.

Před započetím profese musí profesionální řidiči úspěšně projít dopravněpsychologickým vyšetřením. Musí rovněž vlastnit průkaz profesní způsobilosti a každý rok absolvovat povinné školení řidičů (od ledna 2013 se již nevydávají profesní průkazy, ale provádí se zápis do řidičského průkazu: uvádí se harmonizovaný kód).

Specifickou skupinou profesionálních řidičů jsou řidiči kamionů. Jedná se o osoby, které se živí jako řidiči nákladního vozu s hmotností nad 12 tun. Tito řidiči musí vlastnit řidičský průkaz, ve kterém je zaznamenaná profesní způsobilost řidiče, a kartu řidiče do tachografu. Dle § 47 zákona č. 247/2000 Sb. je nutným předpokladem k získání profesní způsobilosti absolvování vstupního školení. To probíhá formou výuky a výcviku. Výuka v základním rozsahu trvá 130 hodin, výcvik 10 hodin. Řidič skupin C a C + E do 21 let je povinen absolvovat rozšířený rozsah školení, 260 hodin výuky a 20 hodin výcviku. Školení je zakončeno zkouškou z profesní způsobilosti řidičů. Nezbytným předpokladem pro výkon tohoto povolání je čistý trestní rejstřík, dobrý zdravotní stav a psychické předpoklady.

Profese řidiče z povolání je psychicky náročná a vysoce stresující. Řidič musí vnímat, zpracovávat a vyhodnocovat velké množství informací. Je zodpovědný za přepravovaný náklad či bezpečnost přepravovaných osob. Dlouhodobě diskutovaným problémem je přetěžování profesionálních řidičů.

Další související pojmy

Profíci, řidiči kamionů, kamioňáci, autobusáci, taxikáři.

Odkazy

HYPERLINK http://www.ibesip.cz/cz/profesionalni-ridic/rady-a-tipy/
HYPERLINK http://www.ibesip.cz/cz/profesionalni-ridic/rady-a-tipy/desatero-truckera/
http://portal.proridice.eu/
HYPERLINK https://roadsafety.wordpress.com/2009/01/28/who-is-regarded-as-“a-professional-driver”/
HYPERLINK http://safedriving.wordpress.com/2013/08/29/define-professional-driver"http://safedriving.wordpress.com/2013/08/29/define-professional-driver