Reakční pohotovost

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Reakčná pohotovosť
Anglicky: Capacity to react
Německy: Reaktionsbereitschaft

Vymezení pojmu

Reakční pohotovost definujeme jako schopnost pohotově a správně zareagovat na jednoduchý podnět (světlo, zvuk) orientovaným a přesným pohybem ruky nebo nohy. Jedná se tedy o psychomotorickou koordinaci oko-ruka nebo oko-noha (Michalík, 2009).

Reakční pohotovost je situačně závislá na aktuálním stavu psychiky a na akceschopnosti konkrétní osoby. Může být silně ovlivněna užíváním medikamentů působících na pozornost. Informace o této skutečnosti bývá uvedena v příbalovém letáku.

V dopravním prostředí je nutné, aby byli účastníci provozu schopni zareagovat rychle a správně. Proto je měření reakční pohotovosti běžnou součástí dopravněpsychologického vyšetření. Při testování osob se dopravní psycholog zaměřuje na testování jednoduché a výběrové reakční pohotovosti. Jednoduchá reakční pohotovost představuje schopnost pohotového zpracování jednoduchého optického nebo akustického podnětu, motorickou reakci a cílený pohyb končící dotekem na citlivou plochu nebo stiskem tlačítka (Šváb, 2006).

Výběrová reakční pohotovost představuje schopnost pohotově a správně zareagovat na požadovanou informaci přikázanou výzvou. Výzva bývá ukryta v souboru podobných informací (číslice, grafické znaky apod.). Cílem testování je ověřit míru pohotovosti jedince k nalezení zadané informace v informačním šumu podobných, ale v daném okamžiku nevýznamných informací (Šváb, 2006).

Další související pojmy

Připravenost, koordinace oko-ruka, koordinace oko-noha.

Odkazy

https://www.fbi.vsb.cz/export/sites/fbi/030/.content/sys-cs/resource/PDF/psychologie-prace.pdf