Samovysvětlující komunikace

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Samovysvetľujúce komunikácie
Anglicky: Self-explaining road
Německy: Selbsterklärende Straßen

Vymezení pojmu

Termín samovysvětlující komunikace byl poprvé použit Theeuwesem a Dodthelpem v roce 1992 v Nizozemí a označoval silnici, která bude pro řidiče srozumitelná. Koncepce této komunikace vychází z předpokladu, že dopravní prostředí by mělo vyvolávat správná očekávání týkající se chování řidičů v něm. Aby toho bylo možno dosáhnout, musí být jasně a logicky odlišeny jednotlivé silniční kategorie, a to podle toho, jaké specifické chování po řidiči vyžadují. Pojetí samovysvětlujících komunikací předpokládá, že řidiči budou vnímat intuitivně typ silnice a tomuto vnímaní poté instinktivně přizpůsobí své chování (Pokorný & Striegler, 2013).

Samovysvětlující komunikace se skládá z jednoznačných návrhových prvků, homogenních v rámci jedné kategorie a odlišných od jiných kategorií. Podporuje jednoznačné chování specifických kategorií uživatelů. Taktéž utváření křižovatek, příčného řezu, směrových oblouků a přímých úseků je pro každou návrhovou kategorii jednoznačné. Přechod z jedné kategorie do druhé nesmí být náhlý (např. z hlavní silnice na vedlejší). Změna kategorie je vždy zřetelně vyznačena. Určující prvky jsou viditelné ve dne i v noci (Pokorný, Polidori et al., 2012).

Samovysvětlující komunikace je jednoduše taková, na které řidič automaticky a logicky rozumí tomu, jaké dopravní chování je od něj očekáváno, a to včetně přizpůsobení rychlosti. Řidič jedoucí po takové silnici se vyhne selhání i v případě, že přehlédne dopravní značku – charakteristické znaky komunikace jej totiž samy navedou na správný způsob jízdy. Například je-li žádoucí, aby řidič na dané silnici zpomalil, silnice se zužuje. Řidiče také při vjíždění do obce přiměje zpomalit speciální vjezd, který je dobře označený a zúžený různými směrovacími, dělicími či ochrannými ostrůvky nebo dělicími pásy. Aby byly takové vjezdové ostrůvky účinné, je nutné provést dostatečné vychýlení, aby byl řidič nucen pozměnit trajektorii vozidla. Ostrůvek také musí být dostatečně zvýrazněný, například vysazenou zelení, obrubou, osvětlením či dopravním označením (Pokorný & Striegler, 2013).

Odkazy

http://www.cdv.cz/
http://www.czrso.cz/clanky/moderni-trendy-uprav-na-komunikacich-zvysovani-bezpecnosti-ve-mestech-a-obcich-vybrane-prvky/
http://routes.wallonie.be/entreprise/cctrw99/cct/l/l51description.htm