Silniční vztek

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Cestná zlosť
Anglicky: Road rage
Německy: Strassenwut

Vymezení pojmu

Silniční vztek, v médiích častěji označovaný jako agrese na silnicích či silniční pirátství, se v odborné literatuře popisuje již od šedesátých let. Na mezinárodní konferenci dopravní psychologie (ICTTP) v Bernu v r. 2000 bylo této problematice věnováno speciální symposium (Porter, & Berry, 2004). Nový je zejména zájem odborníků zabývajících se dopravní bezpečností o silniční agresi a úsilí nalézt osobnostní a situační prediktory tohoto chování. Do tohoto okruhu patří i příspěvky přednesené na 1. Česko-slovenském pracovním semináři k bezpečnosti dopravy a uveřejněné ve sborníku Agresivita na cestách (2009).

Ve Velkém psychologickém slovníku manželů Hartlových (2010) se sice pojem „silniční vztek“ nevyskytuje, ale je tam vysvětlen pojem „zlost“ jako „záporná emocionální reakce, kterou lze pojímat jako hněv, jenž je zpravidla reakcí na frustraci a urážku, zlost, která je více impulzivní a emocionální, vztek, jenž může být afektivně pomstychtivý, a zuřivost jako ničitelské běsnění“. Se všemi těmito projevy se mohou řidiči setkat i na českých silnicích.

Šmolíková, Štikar a Hoskovec (2009) uvádějí, že: „vztek na silnicích (road rage) se stal negativním jevem. Koncept vzteku na silnicích zahrnuje konkrétní projevy zlosti a agrese, záměrně cílené na jiného řidiče, vozidlo nebo předmět. Extrémní podoby vzteku na silnicích, které často upoutají pozornost médií, zahrnují fyzické útoky, jako je najetí, vyhrožování nebo přímá konfrontace s druhým řidičem, která může skončit skutečnými úrazy. Vztek se může také projevit riskantním řidičským chováním, což zvyšuje riziko nehody. Mezi příklady takového chování ve vzteku patří například minimální odstupy od vozidla vpředu („lepení se“), „myšky“ před předek druhého vozidla či provokaci obscénními gesty. Mírnější projevy vzteku se mohou projevit relativně neobtěžující formou verbálně vyjádřené zlosti, stěžováním si pro sebe nebo ostatním cestujícím, nebo použitím světelných či zvukových signálů na vyjádření frustrace. Takové mírné podoby agrese se dějí v interakcích běžného provozu velmi často, obzvláště v dopravních zácpách. I malá úroveň frustrace, která může nastat v náročných dopravních situacích velmi snadno, však může narušit pozornost a soustředění řidiče a zvýšit riziko nehod.“

Wikipedie definuje road rage jako agresivní chování řidiče automobilu nebo jiného dopravního prostředku, které může zahrnovat urážlivá gesta, verbální útoky, záměrné řízení nebezpečným či ohrožujícím způsobem nebo vyhrožování. Silniční vztek může vést k hádkám, útokům či kolizím, které vedou k nehodám, či dokonce i ke smrti. Může být považován za extrémní případ agresivního řízení.

  • Mezi nejrozšířenější příklady silničního vzteku patří:Obecně agresivní řízení, včetně náhlého zrychlení, „vybržďování“ či nedodržování bezpečné vzdálenosti za vozidlem, „lepení se“.
  • Vytlačování z pruhu či bránění v zařazení do „zipovacího“ pruhu.
  • Bránění jinému při vyjetí z parkoviště.
  • Stíhání jiných motoristů.
  • Problikávání či nadměrné troubení.
  • Jízda vysokou rychlostí ohrožující ostatní účastníky silničního provozu.
  • Nezdvořilá gestikulace.
  • Verbální nadávky.
  • Narážení do vpředu jedoucího vozidla.
  • Použití střelné či jiné zbraně.
  • Použití vozidla jako zbraně

Hamerníková (2009) v již citovaném sborníku o agresivitě uvedla několik postupů, jak se zachovat při setkání s agresorem. Mezi základní doporučení patří neodporovat, nedat najevo svoji nejistotu, hovořit věcně a stručně, snažit se vyhnout slovním soubojům, na manipulativní výzvy nereagovat. Její rada zní: „Pokud se na vlastní kůži setkáte s agresorem, snažte se zachovat maximální klid. V žádném případě se nenechte vyprovokovat k agresivnímu chování vůči němu. Mluvte klidně, stručně a věcně. Jestliže se obáváte možného fyzického napadení, zamkněte se v autě a zavolejte policii.“

Na stránkách MedicineNet.com je dostupný článek M. Stoppler: Controlling Road Rage, určený ke zklidnění negativních emocí na silnicích, protože rozhněvaný či vystresovaný řidič je potenciálně nebezpečný řidič:

  1. Pamatuj, že bezpečná jízda je tvým prvořadým zájmem.
  2. Abys ovládl hněv, adrenalinem vyvolanou reakci, zaměř se na dýchání. Věnuj pozornost každému nádechu a výdechu a udrž normální dechový rytmus.
  3. Připusť, že agresivní řidič orientuje svůj hněv na zbytek světa a ne pouze na tebe. Neber si to osobně.
  4. Měj na paměti, že nejsi-li policista, není tvým úkolem trestat ostatní za špatné řízení.
  5. Připusť fakt, že chyby se dějí. Všichni je děláme a možná to, co vnímáš jako agresivní akt, byla prostě chyba.
  6. Nedovol jinému řidiči – někomu, koho neznáš a pravděpodobně již nikdy neuvidíš – aby ovlivnil tvoji náladu.
  7. Cítíš-li se vyveden z míry, najdi si bezpečné místo k odbočení, zastav a relaxuj.

Vzrůstající počet případů agresivního chování řidičů na českých silnicích se projevuje i ve zvýšení pokut za takové jednání i v drakonických trestech, kterými české soudy trestají provinilce.

Další související pojmy

Zběsilost řidiče, silniční pirát.

Odkazy

http://en.wikipedia.org/wiki/Road_rage
http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=43667
https://www.dmv.ca.gov/portal/dmv – rady, jak se vyhnout situacím silničního hněvu
http://www.roadragers.com/