Soukromí řidiči

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Súkromia vodiči
Anglicky: Private drivers
Německy: Privatfahrer

Vymezení pojmu

Podle zákona č. 361/2000 Sb. je řidičem každý účastník provozu na pozemních komunikacích, který řídí motorové nebo nemotorové vozidlo anebo tramvaj. Řidičem je i jezdec na zvířeti.

Za soukromé považujeme ty řidiče, kteří řídí za jiným účelem, než je výkon jejich zaměstnání. Jedná se o řidiče, kteří řídí motorové vozidlo o hmotnosti nižší než 10 tun pro svou osobní potřebu. Mohou být vlastníkem řidičského oprávnění skupin A, B, B+E, AM a podskupiny A1 a B1. Za soukromé řidiče nepovažujeme řidiče referentských vozidel (Špinar & Vítovec, 2007).

Soukromí řidiči se odlišují od profesionálních řidičů tím, že za volantem zpravidla tráví méně času, mají méně najetých kilometrů, jezdí obvykle jen v určitou denní dobu (ráno, navečer, o víkendu). Během jízdy mají vyšší průměrnou rychlost, méně zastávek, méně často jezdí v noci. Poměr žen řidiček je mezi soukromými řidiči výrazně vyšší než mezi profesionály (Caird & Kline, 2004).

Psychologické rozdíly mezi soukromými a profesionálními řidiči jsou minimální. Odlišnosti však byly zjištěny v míře prožívaného stresu při řízení. Soukromí řidiči podle Hartleye a Hassaniho (1994) prožívají stresu méně a jejich stres je na rozdíl od profesionálních řidičů spojen spíše s duševním zdravím, věkem, pohlavím a agresivitou, nikoli s jízdou samotnou.

Soukromí řidiči nemají povinnost podstoupit před zahájením své řidičské praxe dopravněpsychologické vyšetření (podle č. 361/2000 Sb.). Také jim není uložena podmínka celoživotního udržování či prohlubování odbornosti v řízení. Při policejních kontrolách u nich není zjišťováno ani sankciováno případné nedodržování doby odpočinku během jízdy.

Další související pojmy

Běžní řidiči, řidiči osobních automobilů, laičtí řidiči, privátní řidiči.

Odkazy

Příloha č. 3 k vyhlášce č. 277/2004 Sb., o stanovení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel