Usnutí při řízení

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Upadnutie do spánku počas riadenia
Anglicky: Falling asleep while driving
Německy: Einschlafen am Steuer

Vymezení pojmu

Pro usnutí při řízení vozidla je často používán pojem mikrospánek. Jedná se o stav mezi spánkem a bděním, trvající zhruba 0,5 až 3 vteřiny. V průběhu tohoto mentálního bloku ujede automobil při rychlosti jízdy 60 km/h zhruba 40 metrů, při rychlosti 90 km/h zhruba 70 metrů.

Pojem mikrospánek poprvé použil neurolog Liberson v roce 1944. Podle něj se jedná o krátkodobý a nečekaný výpadek vědomí. Náhlá ztráta vědomí může pramenit z mnoha příčin (Havlík, 2005).

U vyčerpaného řidiče může dojít k setření hranice mezi spánkem a jasným vědomím. Řidič je schopen vnímat některé podněty, mozek však není schopen je adekvátně zpracovat nebo na ně správně zareagovat. Mikrospánek je obyčejným zdřímnutím a u zdravých jedinců je téměř vždy předvídatelný. Řidič však varovné signály ospalosti a únavy ignoruje, až zcela usne (Havlík, 2005).

U zdravých osob se tento stav může dostavit při těžké únavě, po probděné noci, dlouhodobém přetížení, nadměrném stresu, po alkoholovém opojení, v počátečním stadiu různých onemocnění, v prvním trimestru těhotenství anebo vlivem medikamentů.

Plháková (2013) uvádí, že mikrospánky zpravidla vznikají po delší spánkové deprivaci. Projevují se tím, že řidiči na několik vteřin přeruší svou bdělou aktivitu a zírají do prázdna. Jejich EEG v takovém případě odpovídá běžnému spánkovému stavu. Mikrospánky jsou častou příčinou dopravních nehod.

Varovnými příznaky, při jejichž ignoraci hrozí usnutí, jsou pokles koncentrace, pocit slabosti, skleslosti, apatie, zhoršená zraková ostrost, těžká víčka, horší koordinace pohybů, zpomalené dýchání, bolesti zad, krku a šíje, napětí ve svalech, obtíže při zařazování rychlostních stupňů, tlak v uších, zívání a mžitky před očima (Havlík, 2005).

Nejrizikovějším obdobím z hlediska možnosti usnutí při řízení je pozdní odpoledne a noční čas, zejména mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní. Nejohroženější skupinou jsou mladí lidé, zejména muži do 26 let, lidé s dlouhou pracovní dobou, s nočními provozy, profesionální řidiči, obchodní zástupci, osoby pracující více než šedesát hodin týdně a řidiči trpící poruchami spánku. K usnutí může přispět také monotónní jízda, vysoká teplota uvnitř vozidla anebo dehydratace organismu opomíjením pitného režimu při jízdě.

Usnutí nastává častěji, když je narušen pravidelný biorytmus řidiče, když řidič prožívá vysoké emoční napětí, když je unavený, při monotonii nebo po vydatném obědě. Pro mikrospánek je typické, že řidič v jízdě nijak nereaguje na překážku nebo začne vyjíždět ze své jízdní trajektorie. Pokud se řidiči při usnutí nic nestane, je po probuzení na chvíli dezorientovaný a vykazuje nižší svalový tonus.

Prevencí při usnutí během řízení je spánková hygiena. Jedná se o sérii opatření, která si kladou za cíl zajistit vhodné podmínky pro klidný spánek. Základem je bezpečný prostor na spaní, vhodné místo, pohodlná postel, kvalitní matrace, lehce stravitelná večeře dvě až tři hodiny před usnutím, relaxace, teplota vzduchu do dvaceti stupňů, dostatečné vyvětrání v místnosti, stejný čas uléhání do postele i vstávání, pravidelná strava a cvičení během dne.

Během řízení je potom nutné dbát na pravidelné přestávky spojené s vyvětráním vozu, protažením těla, občerstvením a pozorováním případných signálů počínající únavy. Přestávky by u běžných řidičů měly činit minimálně patnáct minut každé dvě hodiny. Pro snížení únavy se doporučuje mj. žvýkání žvýkaček. Nevhodné je naopak kouření či pití kofeinových nápojů, neboť jejich efekt je pouze krátkodobý a poté nastává ještě silnější útlum. Při pocitu únavy je nezbytné co nejdříve zastavit a odpočinout si.

Další související pojmy

Mikrospánek.

Odkazy

Bruno, F. (2003). Hezky se vyspěte. Praha: Lidové noviny.
Chorpa, D. (1994). Spokojený spánek. Praha: Pragma.
Kahuda, J. (2011). Pracovní režimy řidičů v silniční dopravě k 20. 9. 2010. Praha: Sdružení automobilových dopravců, Česmad bohemia.
Kukačka, V. (2009). Zdravý životní styl. České Budějovice: Jihočeská univerzita, Zemědělská fakulta.
Nevšímalová, S., Šonka, K., & kol. (2007). Poruchy spánku a bdění. Praha: Galén.
Palazzolo, J. (2007). Nespavost – zbavte se jí navždy! Praha: Grada.
Praško, J., Červená, K., & Závěšická, L. (2004). Nespavost. Praha: Portál.
http://www.czrso.cz/clanky/vypadek-bdelosti-az-usnuti-za-volantem/
http://www.e-autoskola.cz/prehled/mikrospanek.php
http://galenus.cz/clanky/zdravi/nervy-mikrospanek
http://mikrospanek.cz/mikrospanek-unava-a-ospalost-za-volantem
http://ona.idnes.cz/mikrospanek-rady-jak-neusnout-deq-/zdravi.aspx?c=A120605_150638_zdravi_pet