Výcvik a vzdělávání profesionálních řidičů

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Výcvik a výučba profesionálnych vodičov
Anglicky: Specialised training and education for professional drivers
Německy: Fahrtraining für Berufskraftfahrer

Vymezení pojmu

Řidičem z povolání motorového vozidla skupiny C a D se dnes může stát kdokoli, kdo splní podmínku držitele řidičského oprávnění příslušné skupiny, podrobí se dopravněpsychologickému vyšetření a je držitel Průkazu profesní způsobilosti řidiče.

Zákonem 247/2000 Sb. se upravují podmínky pro získání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel, určené pro nákladní nebo osobní přepravu. Tento zákon ukládá řidičům motorových vozidel, k jejichž řízení je potřeba řidičského oprávnění C1, C, D1 a D, povinnost být držiteli průkazu odborné způsobilosti. Tento zákon uvádí v aktuálním znění do praxe ustanovení směrnice Evropského parlamentu a Rady Evropy 2003/59/ES. Podle aktuálně platného znění je zdokonalování odborné způsobilosti řidičů se povinen účastnit řidič, který je občanem členského státu Evropské unie a má na území České republiky trvalý nebo přechodný pobyt, který trvá alespoň 185 dnů v kalendářním roce, nebo je občanem jiného než členského státu Evropské unie a vykonává závislou práci pro zaměstnavatele usazeného na území České republiky, případně na území České republiky podniká (CDV, 2001). Povinné školení řidičů profesionálů i poskytovatelů povinného školení upravuje zákon č. 374/2007 Sb. (jedná se o novelu zákona 247/2000), v rámci aplikace 59/2003/ES. Zavádí povinnost vstupního školení v rozsahu 140 hodin, resp. 280 hodin. Tento zákon dále stanovuje, že zdokonalování odborné způsobilosti se týká všech řidičů, kteří jsou držiteli řidičského oprávnění pro skupiny C, D a E, jejich podskupiny a kombinace nebo oprávnění, která se uznávají jako rovnocenná. Současně tento zákon vyjmenovává výjimky z povinného školení.

Zákon se vztahuje nejen na řidiče, kteří jsou občany České republiky, ale také na občany EU a jiných zemí, pokud pracují pro podnikatele v České republice. Zákon určuje účast na vstupním školení v povinné délce 140 hodin (držitelé řidičského oprávnění pro skupiny C, C+E, D a D+E se mohou podrobit rozšířenému školení v délce 280 hodin) a následné školení pro držitele řidičského oprávnění pro skupiny C, D, a E nebo jejich podskupiny a kombinace. Pravidelného školení je řidič povinen se zúčastnit do konce pátého roku od data získání řidičského oprávnění pro výše uvedené skupiny. Výuka je prováděna ve střediscích akreditovaných MD (Profesní školení řidičů, 2008).

Ostatní řidiči, kteří chtějí řídit vozidlo, k jehož řízení je třeba být držitel řidičského oprávnění pro skupiny C1, C, D1 a D, se musejí zúčastnit vstupního školení v rozsahu 140 hodin, respektive 280 hodin v rozšířeném rozsahu. Vstupní školení se provádí formou výuky a výcviku a je zakončeno zkouškou z profesní způsobilosti řidiče. Výcvik a výuku může podle zákona provádět pouze akreditovaná organizace, která je zárukou pro naplnění ustanovení zákona. Pro řidiče, kteří již jsou držiteli průkazu profesní způsobilosti, zákon ukládá povinnost účastnit se každý rok pravidelného školení v rozsahu sedmi hodin. O absolvování pravidelného školení získá řidič potvrzení vydané akreditovanou organizací.

Odkazy

Autoškoly a školení řidičů. Report BESIP, nedatováno. Dostupné z http://www.ibesip.cz/cz/legislativa/autoskoly-a-skoleni-ridicu