Viník dopravní nehody

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Vinník dopravnej nehody
Anglicky: Person at fault in a traffic accident
Německy: Verschuldiger eines Verkehrsunfalls

Vymezení pojmu

Účastníkem provozu na pozemních komunikacích je podle zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, každý, kdo se přímým způsobem účastní provozu na pozemních komunikacích. Každý účastník silničního provozu se potenciálně může stát viníkem dopravní nehody.

Viník (dle tresního zákoníku pachatel) je ten, jehož jednání je zaviněné, a to nedbalostně či úmyslně. Dopravní nehody spadají do kategorie nedbalostních trestních činů. Zavinění z nedbalosti může být vědomé či nevědomé. Vědomá nedbalost je charakterizovaná tím, že pachatel (viník) věděl, že svým jednáním může porušit nebo ohrozit zájmy chráněné trestním zákonem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal na to, že takové ohrožení nebo porušení nezpůsobí (např. řidič nerespektuje dopravní předpisy a spoléhá na to, že nezaviní dopravní kolizi). Při nevědomé nedbalosti pachatel neví, že svým jednáním může porušit nebo ohrozit zájmy chráněné trestním zákonem, ač by o tom vědět měl a mohl (Císařová et al., 2001).

V rámci šetření skutkového stavu dopravní nehody se mimo jiné vyšetřuje i zavinění dopravní nehody konkrétním viníkem. Viník je na základě zhodnocení závažnosti svého provinění následně obviněn ze spáchání přestupku nebo trestného činu (Musil et al., 2003).

Zavinění je výsledkem prověření a potvrzení situace na základě věrohodných důkazů. Při výslechu obviněného ze zavinění dopravní nehody nejde jen o získání jeho doznání. Výslechem obviněného se objasňují rozpory mezi stopami a důkazy zjištěnými na místě nehody a výpovědí obviněného. Přitom vyšetřovatel bere v potaz, že vnímání obviněného mohlo být z rozličných důvodů snížené. Rovněž mohou být zhoršeny jeho vybavovací nebo vyjadřovací schopnosti. K výslechu může obviněný přistupovat jako ke své obhajobě. Obviněný nemá povinnost vypovídat (Musil et al., 1994).

Viník při vyšetřování dopravní nehody zpravidla dokládá své osobní údaje, oprávnění k řízení motorových vozidel, zjišťuje se jeho praxe v řízení, četnost a druh přestupků či trestných činů v dopravě. Dále se zjišťuje jeho zdravotní stav a vliv případných tělesných či duševních nedostatků na schopnost bezpečně fungovat v dopravním prostředí. Odhaduje se tělesný a duševní stav jedince před dopravní nehodou, průběh jízdy (rychlost, viditelnost, přehlednost, hustota provozu), znalost prostředí a dopravního značení, pozornost, kterou obviněný věnoval řízení, možné zdroje rozptýlení jeho pozornosti, chování ostatních účastníků provozu, technický stav vozidla (stáří, stav pneumatik, ovládací prvky vozidla), průběh samotné nehody (počátek nehodového děje, reakce zúčastněných, odhady času a vzdáleností), chování účastníků nehody po události a také charakteristiky vztahující se k vozovce a klimatickým podmínkám (Císařová et al., 2001).

Další související pojmy

Pachatel dopravní nehody.

Odkazy

http://www.epojisteni.cz/jak-postupovat-pri-dopravni-nehode/
http://www.epravo.cz/top/clanky/pravni-dusledky-dopravni-nehody-77113.html
http://finexpert.e15.cz/dopravni-nehoda-jak-spravne-postupovat
http://www.ibesip.cz/cz/legislativa/povinne-ruceni/zaznam-o-dopravni-nehode
http://www.podanaruka.cz/dopravni-nehoda/
https://www.povinne-ruceni.com/postup-pri-nehode/
http://www.trestni-rizeni.com/zodpovezene-otazky/zavinil-jsem-dopravni-nehodu-co-me-ceka
Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník
Zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích